Aktuality

Jak se vyhnout rizikovým úvěrům

Téměř každý třetí dospělý Čech zná ve svém okolí člověka, který si půjčil peníze od rizikového poskytovatele úvěru. Do budoucna takovému dlužníkovi přinejmenším hrozí, že úvěr draze zaplatí na poplatcích a sankcích, v horším případě může přijít ještě o mnohem víc. Připomeňme si pravidla, kde a kdy má smysl brát si úvěr a v jakých případech naopak nikdy.

zobrazit více

Jediný podpis na směnce stačí na zničení celého života

Směnečné podvody se stávají obrovským byznysem. Stačí jeden neuvážený podpis na bílém listě a neopatrný majitel může za pár měsíců zjistit, že přišel o střechu nad hlavou. Směnkou v hodnotě miliónů korun se totiž může opravdu stát i obyčejný papír, obnáší-li příslušný podpis.

zobrazit více

Důchodci často dluží kvůli dětem. Nejvíc exekucí mají v Ostravě a Karviné

Zadlužených důchodců, kterým značnou část starobní či invalidní penze spolyká exekuce, v Moravskoslezském kraji přibývá. Nejvíc jich je v Ostravě a Karviné. Nedokážou splácet úvěry, dluží za obecní poplatky, nebo je dostaly do průšvihu dluhy jejich dospělých dětí.

zobrazit více

Rozpady manželství dělají z tisíců lidí exekuční štvance

Rozpady manželství dělají z tisíců lidí štvance naháněné exekutory. Mnozí k tomu přijdou jako slepí k houslím. Jako například pětatřicetiletý manažer Jiří P. z Prahy. Jeho stále ještě manželka si vzala na truc vysokou půjčku, on o tom nevěděl, a teď mu z výplaty nezůstává téměř nic.

zobrazit více

Kde začíná lichva? Podle novely už od úroku 20 procent

Zlaté časy firem, které odírají zejména lidi v nouzi poskytováním vysoce úročených půjček, by mohly brzy skončit. Od příštího roku budou takovéto lichvářské úvěry zřejmě postaveny mimo zákon. Sněmovnou totiž v polovině února hladce proplula do druhého čtení novela zákona o spotřebitelském úvěru, která zavádí pro tyto půjčky úrokový strop. Ten by podle navrženého algoritmu u půjček nad 15 tisíc korun dosahoval maximálně dvaceti procent.

zobrazit více

Soudy ruší verdikty soukromých rozhodců, ti často kryjí lichvu

Soudy často ruší verdikty soukromých rozhodců, kteří ve sporech úvěrových firem s klienty kryjí očividnou lichvu. Lidé se ale proti jejich rozhodnutí musí bránit žalobou sami, jinak jsou výroky rozhodců závazné a dlužník pak zaplatí vysoké přeplatky. Třeba i v exekuci.

zobrazit více

Exekutor už po podvedené ženě nechce statisíce, ale „jen“ 140 tisíc

Exekutor Juraj Podkonický po pondělním článku v Právu sloučil všechny exekuce vedené proti Jaroslavě Čihákové z Prahy do jedné. Čiháková se stala obětí podvodu s ukradenou občankou a pokutami za jízdy načerno.

zobrazit více

Synovi půjčila na dobré slovo milión a půl, málem přišla o střechu nad hlavou

Nesplácené půjčky v rámci rodiny s sebou často nesou velmi smutné příběhy, které končí i osobními tragédiemi. Své o tom ví paní Eva, která z dobré vůle poskytla synovi celoživotní úspory. Ovšem místo společného bydlení s rodinou musela brzy čelit reálné hrozbě ztráty střechy nad hlavou. Přitom stačilo jediné - ošetřit si půjčku písemnou smlouvou.

zobrazit více

Češi prožívají „povánoční kocovinu“, přicházejí jim první účty za úvěry

Vánocům vládnou emoce a lidé jsou před svátky ochotnější víc utrácet. Letos jich zase o něco více podlehlo nabídce půjčky a nyní je čeká první splácení. Problémy mají hlavně chudší lidé, kteří si půjčili menší obnos peněz. Největší nápor dlužníků, kteří nezvládají úvěry splácet, čekají věřitelé až v létě.

zobrazit více

Češi si půjčili na dárky víc než loni. Řada lidí může spadnout do dluhové pasti

Češi si letos na nákup vánočních dárků pravděpodobně půjčili víc než v minulém roce. Odhaduje to Česká leasingová a finanční asociace. Řada lidí teď také začíná řešit, jak úvěry splatit.

zobrazit více

Vymahači si přihazují, kolik chtějí. Politici ale nevidí, neslyší

Zatímco poplatky, které advokátům a soukromým soudním exekutorům dlužníci platí navíc, vymezuje zákon, respektive vyhláška, mimosoudní inkasní agentury si k původní částce mohou přihazovat, kolik se jim zamane.

zobrazit více

O osobní bankrot požádalo už 90 tisíc lidí

Dluhy už potopily desítky tisíc Čechů. Sami se z nich nevyhrabou, a tak žádají soudy, aby jim z moci úřední část odpustily. Je to sice na úkor věřitelů, jenže k bezvýchodnosti ze zoufalé situace často přispívají právě nebankovní firmy tím, že stále dokola půjčují peníze i lidem, kteří je očividně nemají z čeho vrátit. Je to začarovaný kruh.

zobrazit více

Lidé si půjčují na vánoční dárky víc než loni

Lidé si letos před Vánocemi půjčují zatím více peněz než loni. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými úvěrovými společnostmi. V souvislosti s Vánocemi očekávají rostoucí zájem zejména o tablety, které budou častým dárkem nejen pro dospělé, ale i pro děti. Mezi časté dárky prý budou patřit i chytré telefony a notebooky.

zobrazit více

Finanční gramotnost Čechů je mizerná

Češi mají poměrně vysoké finanční „sebevědomí“ a většina z nich je přesvědčená, že je finančně zodpovědná a s penězi umí zacházet velmi dobře. Mezinárodní průzkum však dokládá pravý opak.

zobrazit více

Finanční poradna: Jak se vyhnout dluhové spirále

Jakmile si necháte úvěry přerůst přes hlavu a svou situaci začnete řešit dalšími půjčkami, dostali jste se do takzvané dluhové pasti či dluhové spirály. Víte, jak si nejlépe půjčovat, abyste se tomu vyhnuli?

zobrazit více

Moravskoslezský kraj

Bruntál Opava Ostrava Frýdek-Místek Nový Jičín Karviná
Bruntál Opava Ostrava Nový Jičín Karviná Frýdek-Místek

Máte dotaz? Napište nám!

Aktuálně

02.10.

Jak se vyhnout rizikovým úvěrům Téměř každý třetí dospělý Čech zná ve svém okolí člověka, který si půjčil peníze od rizikového poskytovatele úvěru. Do budoucna takovému dlužníkovi přinejmenším hrozí, že úvěr draze zaplatí na poplatcích a sankcích, v horším případě může přijít ještě o mnohem víc. Připomeňme si pravidla, kde a kdy má smysl brát si úvěr a v jakých případech naopak nikdy.

zobrazit více

10.09.

Jediný podpis na směnce stačí na zničení celého života Směnečné podvody se stávají obrovským byznysem. Stačí jeden neuvážený podpis na bílém listě a neopatrný majitel může za pár měsíců zjistit, že přišel o střechu nad hlavou. Směnkou v hodnotě miliónů korun se totiž může opravdu stát i obyčejný papír, obnáší-li příslušný podpis.

zobrazit více

21.08.

Důchodci často dluží kvůli dětem. Nejvíc exekucí mají v Ostravě a Karviné Zadlužených důchodců, kterým značnou část starobní či invalidní penze spolyká exekuce, v Moravskoslezském kraji přibývá. Nejvíc jich je v Ostravě a Karviné. Nedokážou splácet úvěry, dluží za obecní poplatky, nebo je dostaly do průšvihu dluhy jejich dospělých dětí.

zobrazit více

08.03.

Rozpady manželství dělají z tisíců lidí exekuční štvance Rozpady manželství dělají z tisíců lidí štvance naháněné exekutory. Mnozí k tomu přijdou jako slepí k houslím. Jako například pětatřicetiletý manažer Jiří P. z Prahy. Jeho stále ještě manželka si vzala na truc vysokou půjčku, on o tom nevěděl, a teď mu z výplaty nezůstává téměř nic.

zobrazit více